Uygulama Yazılımları Nerelerde Kullanılır

Uygulama Yazılımları

Günümüzde işletim sistemleri yazma, okuma, veri işleme gibi uygulamaları gerçekleştirmektedir. Ancak bu uygulamalar bazı zamanlarda yeterli gelmemektedir. Uygulama yazılımları işletim sistemi ile bir alakası olmadan kullanıcının farklı amaçlarını gerçekleştirebilmesini sağlayan yazılımlardır. Uygulama Yazılımları kendi içinde türlere ayrılmaktadır.

Uygulama yazılımları nerelerde kullanılır? İşte Detaylar

1.Kelime (Sözcük) İşlem Programları: Bilgisayarda yazı yazmaya, düzenlemeye ve okumaya olanak sağlayan uygulamalardır. Bu uygulama yazılımları genellikle ofis gibi çalışma ortamlarında ya da kişisel çalışmalar için kullanılmaktadır. Windows için office programları içerisinde yer alan Word uygulaması ve notepad uygulamaları kullanılırken, Linux için ise libreoffice ya da openoffice uygulamaları kullanılır.

2.Veri Tabanı Programları: İnternet ortamında herhangi bir amaç için depolanmak istenen veriler olabilir. Bu verileri elektronik ortamda saklayan uygulama yazılımlarına Veri Tabanı Programları denir. Bu uygulamalar genelde şirketlerde kullanılmaktadır. Windows platformunda office programları içerisindeki Access uygulaması veri depolama hizmetini vermektedir.

3.Elektronik Tablolama Programları: Grafiksel ve Matematiksel olarak işlem yapabilmesi için tasarlanmış programlardır. İstenilen veriler tablolama yapılarak yerleştirilebilmektedir. Aynı zamanda bu uygulama yazılımları ile küçük çaplı programlar yazılabilmektedir. Tablolama programları matematiksel işlemleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Windows için Office Excel programı, linux için libre Office programı örnek gösterilebilir. Bu uygulamalar ofis çalışmaları, eğitim ve bireysel amaçlar uğruna kullanılabilmektedir.

4.İnternet Programları: İnterneti kullanarak çalışan programlardır. Bilgisayarda kullanılan çoğu programın internet gereksinimi bulunmaktadır. Bunlar elektronik posta programları, drive programları, sunuculara veri işlemeyi sağlayan programlar ya da kullanıcı girişi yapılmasını isteyen programlardır. Ancak bu programlar internet üzerinden işlem yaptıkları için bir o kadarda güvensizlerdir. Windows için Office paketi örnek gösterilebilir. Ancak her uygulama internet ile çalışmak zorunda değildir.

5.Tümleşik Programlar: Birden fazla programı paket halinde hazırlayıp sunan uygulamaların tümüdür. Örneğin office programları gibi programlara iş yerlerinde ihtiyaç duyulmaktadır ve ihtiyaç duyulan programların lisanslarını teker teker almak işlevsel olmayacağı için bu programlar kullanıcılara paket halinde sunulmaktadır. Örnek olarak Microsoft Office programları gösterilebilir. Paket programlar istenildiği kadar uygulamayı içerisinde barındırabilir.

Dipnot: Bu yazımız Ankara escort bayan arayışını sürdüren Kattmodels ziyaretçileri için bilgilendirme ve Faydalı içerik haliyle eklendiğini belirtmek isteriz. konu altından istek ve dileklerinizi bizlere yorum halinde iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir