Film Çekmek İçin Gerekli İzinler Nelerdir?

Bir filmin çekimine başlamadan önce gerekli fizibilite çalışmaları detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Peki, bir film çekmek için gerekli izinler nelerdir? Filmin dış çekiminde kullanılacak park, bahçe gibi yerler için bağlı bulunduğu belediyelerden izin alınmalıdır. Eğer bir şehrin sokaklarını kullanacaksanız şehrin bağlı bulunduğu valilikten ya da kaymakamlıktan mutlaka izin almanız gerekmektedir. Çekim yerleri için gerekli izinleri alınamazsanız çekim gerçekleştiremezsiniz.

  • ÖZEL MEKÂNLAR DA İZİN VERMEYEBİLİR

Bazen filmin yapımcı ve yönetmeni için normal görünen mekânlar ve kişiler bazı sebeplerden ötürü stratejik önem arz edebilir. Bunlardan dolayı da izin verilemeyebilir. Hepimiz biliriz ki askeri bölgelerde çekim yapmak yasaktır. Bu yasaklar bazen fabrikalar, diskolar, eğlence mekânları gibi yerlerde de uygulanabilmektedir. Bir kafe müşterisi rahatsız olmasın diye izin vermeyebilir, bir fabrika yeni üreteceği ürünü kimsenin görmemesi için size çekim izni vermeyebilir. Bu nedenler çoğaltılabilir. Bunlar için gerekli alternatif mekân çalışmaları da yapmanızda fayda olacaktır.

  • KİŞİLERDEN DE İZİN ALINMALI

Yeni yürürlüğe giren kanunlara göre bir kişinin izni olmadan onu çekemiyorsunuz, çekeceğiniz kişinden izin almanız şart! Mesela bir parkı ya da sokağı gerekli izinler sonrası genel çekebiliyorsunuz. Fakat orada bulunan bir kişiyi detay görüntülerde bir kişiyi tek başına görüntüleyemezsiniz. Bunlar için kişiden izin almanız gerekmektedir. Diğer taraftan filmde rol alacak oyuncularla da gerekli sözleşmeler yapılmalıdır. Sözleşmelere alacakları ücretlere kadar her şey yazılmalıdır.

  • İZİNLER İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR

Kullanacağınız mekân tarihi mekânları içermekteyse Kültür Bakanlığı’ndan, emniyet güçlerinin arabası ya da üniformasını kullanacaksanız da Emniyet Müdürlüğü’nden, askeri kıyafetler için ise Genel Kurmay Başkanlığı’ndan izin alınmalıdır. Mekân olarak kullanılması içinde yine aynı yerlerden gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. Gerekli izinler alındığı takdirde işiniz hem çekim esnasında hem de çekimden sonra kolaylaşacaktır. İzinlerin alınması filmin çekiminden sonraki süreçlerinde de işinize çok yarayacak, sorunlarla karşılaşmamanızı sağlayacaktır.

  • BELGELERİ ÇOĞALTIP YANINIZDA BULUNDURUN

Çekimi yapılacak her kişi için ” ….. İsimli belgesel/ film çekimleri nedeniyle görüntü ve sesimin kullanılmasına izin verdim” şeklinde hazırlanacak bir sözleşme imzalatılmalı. Bu belge sizi daha sonra doğabilecek sorunlardan kurtarma işine yarayacaktır. Çekimlerinizin sorunsuz ilerlemesi için alınan bu izinlerin yazılı olmasına mutlaka dikkat edin. Yazılı izinleri fotokopi ile çoğaltarak bir dosyanın içerisinde yanınızda dolaştırmanızda fayda vardır. Ayrıca polis, asker veya özel güvenlik görevlileri sorduğunda almış olduğunuz izin kâğıtlarını mutlaka göstermelisinizdir. Gerekirse belgelerin kopyalarını kendilerine verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir