Eğitim Alarak Hangi Düzeye Gelebilirim?

Eğitim, doğuştan başlayıp hayat boyu devam edebilen bir süreçtir. Bu süreçte eğitim okulla birlikte yoldaşlık ederek her türlü seviyeye ulaşılmasını sağlar. Her insan bu devrede aile ve okulla birlikte çevrenin de desteğiyle eğitim kısmının bir bölümünü tamamlar. Bu da insanı hayata motive edişinin mühim bir evresidir. Dolayısıyla insan çevresinden de etkilenebildiği gibi, ailesinden de etkilendiği gibi okulla işbirliği içinde olarak kendini geliştirme sürecini başarılı bir şekilde tamamlar. Ama bu düzey hiçbir zaman istenilen seviyede olmamalıdır. Çünkü eğitim yaşam boyu süren bir edinimi kapsar. Peki ya insan bu eğitimle hangi düzeye gelebilir? .

  • Eğitimle insan her türlü açıdan kendini geliştirir.

1) Birincil öncülde insan, bilgi birikimini edinerek öğrenmek istediği seviyenin üstüne biraz daha fazla şey katarak istediği her seviyeye ulaşabilir.Öğrendiği her şey bir adım üst seviyede olmasını sağlayacaktır. Bu sayede öğrenilenler daima sınırsız kalacak bir tık seviye daha üstte olması hayatı boyunca ona çok şey katacaktır.

2) Eğitimle birlikte öğrenilen sadece okulla sınırı kalmadığı, sadece eskiden kullanılan ansiklopedilerin bir getirisi olmayacağını bilen bir kişi daima kendini yenilemek isteyecektir.Bu konuda sihirli bir diğer anahtar günümüzde internetin kapılarını açmaktadır.Eskiden ansiklopediyle edinilen her türlü bilginin internet yoluyla kazanılarak ışık hızıyla seviyenin yükselmesini sağlayacaktır.Örneğin; bu bilgi ışığında, Graham Bell hakkında edinilen bilgi ansiklopedilerden araştırmak yerine internet ortamında daha hızlı gerçekleştiğinden seviyenizi hızlı adımlarla yükseltmesine yön verecektir.

3) Kendini eğitim açısından geliştirmek isteyen bir kişi etik anlamda da dilediği seviyeye ulaşabilir.Ahlaki değerlere sahip olan bir insan toplumun kurallarına dikkat ederek ve görgü kurallarını öğrenerek eğitimle kendini içselleştirecektir.Yani toplumda kendi yerini belirleyecektir. Bu da insana doğal olarak çok şey kattığı gibi yine kendini geliştirmek için seviyesini artırmak adına çaba sarf etmesine sebep olacaktır.

Görüldüğü gibi,eğitim her yönüyle istenilen seviyeye gelinmesini sağlar.Bir yandan bilgi birikiminin artmasına olanak verirken diğer yandan hız kazanmasını sağlayacak ve yine bir başka yönden ele alındığında ahlaki değerler ışığında kendini geliştirecek kapılar açacaktır. Eğitim, tükenmez bir kalem gibidir. Yaşanılan süre zarfında bitmeyen, tükenmeyen bir özelliği olduğu gibi, kişiye yeni kağıtları kullanmasını sağlayacak ve öğrenme aşkını her insana empoze edecektir. Eğitimi istenilen seviyeye ulaştırmanın en büyük sırrı bireyde saklıdır. Kişi kendini ne kadar çok yenilerse ya da yenilemek isterse bir o kadar seviyede sınır tanıyamayacaktır.Bu vesileyle,eğitim tutkusu bireyin yakasından düşmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir