Doğum Yapmadan Adet Sancısından Kurtulmak Mümkün Mü?

Kadınların her ay yaşadığı regl sancıları hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara yol açıyor. Genelde ağrılarla baş etmek durumunda kalan kadınlar için sancılı bir dönem olan “regl dönemi” sosyal hayatı da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Peki, bu sancıları çekmeye mecbur muyuz? Yapılan araştırmalara göre adet sancılarını hafifletmek için bazı yöntemler mevcut. Doğum ise temelli bir çözüm değil.

Sancılı regl dönemleriyle ilgili birçok faktör mevcuttur. Kişinin psikolojik durumundan başlayıp aşırı yorgunluğa kadar uzanabilir. Bunun yanında beslenme alışkanlıkları veya stres, depresyon gibi bünyenin temelinde yatan diğer hastalıklarda etkili olur.

Doğumdan sonra organik nedeni olmayan ağrı şiddeti azalır. Gebelik süresi boyunca regl olmadığından dolayı bünyede ağrı yoktur. Fakat ağrıya sebep olan başka bir neden varsa, tedavi edilmeden ağrı geçmez.

Şiddetli ağrıları hafifletmek için neler yapılabilir?

– Sancılı regl için kesin önlenmesi mümkün değildir. Ancak doktorunuzun size önerdiği ilaçları kullanarak hafifletmek mümkün olabilir.
– Bilinenlerin aksine sıcak bir duş almak ağrınızı hafifletecektir.
– Çok sıcak olmaması kaydıyla sıcak su torbasını bölgesel uygulamalar için kullanabilirsiniz.
– Eğer regl döneminde ayaklarınız çok üşüyorsa ayaklarınıza uygulamanız iyi gelecektir.
– Sıcak su torbasının direk karına tutulması sakıncalıdır. Eğer karın bölgesinde bir iltihap varsa bu iltihabın yayılmasına mahal verir ve oldukça tehlikelidir.
– Nefes egzersizleri kasları güçlendirdiği için ağrınızı hafifleten maddeler arasında yer alır.
– Düzenli uyku alışkanlığınızın olması gerginliğinizi azaltacağından dolayı adet ağrıları için hafifletici nedenler arasında yer almaktadır.

Bunların yanı sıra iyi beslenme ağrıyı azaltmada etkilidir. Takviye olarak B vitamini ve magnezyum açısından zengin gıdalar tüketmek bu dönemde meydana gelen rahatsızlıkları ve de sancıların hafiflemesine yardımcı olur. Eğer bunları yapmanıza rağmen ağrılarınız hala devam ediyorsa doktorunuza danışınız. Çünkü sağlığınız her şeyden önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir