Çevre Kişisel Gelişimi Etkiler Mi?

  • İnsan Taklit ile Öğrenir

İnsan, doğduktan sonra bir şeyleri öğrenme isteğiyle sürekli çevresini kolaçan eder, çevresindekiler ne yaparsa çocuk bunu benimser. Bu benimseyişte en çok payı olan anne – babadır. Çocuğun ilerideki kişiliğini oluşturan faktörler, ebeveynlerin çocuğa aşıladıkları hayat tecrübeleridir. Kişilik, çocuk büyüdükçe yerine oturur, belli bir kalıba girer. Çocuk, çevreden aldığı bu etkileşimlerle gerek duygusal açıdan, gerekse fiziksel, zihinsel açıdan adımlarını atmış olur.

  • Büyüme Sürecindeki Etkenler

Küçük yaşta daha ne yapacağını bilmeyen bir çocuk, tıpkı emekleme – adım atma evresinin ortalarında; kanepe kenarlarına tutunarak yürümeyi öğrendiği gibi hayata da bu azimle tutunmaya çalışır. Doğduğu coğrafya, o coğrafyanın insanlarının kültürleri ve yaşama biçimleri bireyin karakterini oluşturmaktadır. Yaşayacağı hayatında hangi hamlelere başvuracağı, hangi yollardan dönüp, hangi yollara gireceği belki de çoktan pay sahibi olan bu etkenler ile çizilmiş olabilir.

Kişi yaşı ilerledikçe en önemli çağlarından biri olan ergenlik çağına gelmektedir. Artık çevresine, önceden baktığı duygularla değil, daha hırçın ve daha duygusal bir yön ile bakmaktadır. Göstereceği seçimlerle konfor bölgesinden ve dogmatik düşüncelerden uzaklaşarak bütün potansiyelini, olumlu yollarda harcarsa; kişiliği olumlu yönde gelişecektir. Bireyin kişisel gelişiminde en önemli evrelerinden biri de eğitim sürecidir. Bu süreçte ebeveynleri vurdumduymaz olmamalı, lakin çokta sıkmamalıdır. Çocuğun eğitim hayatında her zaman en iyisi için çalışan bir aile, hiç şüphe yok ki onun gelecek hayatındaki yaşamını da etkilemiş olacaktır.

  • Onlara Sorgulamayı Öğretin

Herkesçe bilinen bir örnekleme var elbette; çocuğa küçüklükten ne öğretirsen büyüyünce öyle devam eder. Çocuklarımıza merhamet, şefkat tohumları ekmemiz, onları olaylarda pozitif düşünmeye yöneltecek ve hayatlarında hiç bir zaman umutsuzluğa kapılmayacaklardır. Çocuklar her zaman anne – babasının davranışlarını yansıtır. Kişinin karakterini oluşturan temel yol; ahlak kavramlarının nedenlerini anlatmak, bireylerin alacağı kararları tek başına alabilmelerini ve onlara hayatı sorgulamayı öğreterek geniş bir perspektiften bakmalarını sağlamak son derece elzemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir